Standardní hypoteční úvěr bývá účelově vázán. Zapůjčené prostředky tedy nelze použít úplně libovolně. V následujících řádcích si jednotlivé účely ve stručnosti představíme.
I když neexistuje zákonná úprava, která by výslovně stanovovala, že hypotéku si lze vzít na to, to a to a na tohle už ne, většina bank nabízí hypotéky za podobnými účely. Vedle toho se však v nabídkách bank i nebankovních institucí objevují i neúčelové hypotéky (takzvané americké hypotéky).V jejich případě lze využít peníze libovolně a bance není nutno cokoliv prokazovat. Vraťme se však ke klasickým účelovým hypotečním úvěrům, které si lze nejčastěji vzít za těmito účely:
Na koupi
Účel, který málokoho překvapí. Hypotéku si samozřejmě můžete vzít na financování koupě již existující nemovitosti; bytu či domu, popřípadě pozemku. Pořídit se dá takto jak nemovitost v osobním vlastnictví, tak za určitých podmínek i v družstevním vlastnictví. Právě hypotéky na koupi nemovitosti patří vůbec mezi nejčastější.
Na výstavbu
Hypotékou lze financovat i výstavbu nejčastěji rodinného domku. Ideální je situace, kdy již vlastníte pozemek, na kterém chcete stavět. Na tomto pozemku totiž může již zkraje váznout zástavní právo. Nemáte-li dům, ani pozemek, je dobré mít alespoň něco málo naspořeno. V opačném případě si budete muset vzít tzv. 100% hypotéku, tedy hypotéku s LTV 100, která je pro banku celkem riziková, a tedy je nutné počítat s vyšším úrokem.
Na rekonstrukci
Hypotečním úvěrem lze vyřešit i financování rekonstrukce nemovitosti, popřípadě její přestavbu, dostavbu či jiné stavební práce. Hypotéku si lze vzít i na zateplení. Co se týče úrokové sazby, je tu zpravidla situace obrácená, neboť většinou ručíte za dluh nemovitostí, jejíž výše přesahuje rozsah stavebních úprav. I když najdou se samozřejmě výjimky.
Na refinancování
Pokud jste v situaci, kdy je výhodné refinancovat hypotéku, pravděpodobně tak učiníte skrze jiný a výhodnější hypoteční úvěr. I pro tento účel umožňuje většina bank sjednat hypotéku. Buďte však obezřetní úplně stejně jako v okamžiku, kdy jste sjednávali hypotéku stávající. Jestliže si nedostatečně neprostudujete podmínky, může se stát, že nová hypotéka nebude výhodnější než ta současná, a vy tak na refinancování proděláte.
Čtěte i další články související s tímto tématem