Při uzavírání hypotečního úvěru byste měli myslet především na to, že tento úvěr budete splácet dalších 20, popřípadě 30 let. Příliš vysoká hypotéka tak může vaše finance na desítky let spoutat. Podívejme se tedy, co vše byste měli při uvažování nad výší hypotéky zohlednit.
Vyšší hypotéka = vyšší riziko = vyšší úroková sazba
Čím vyšší bude váš úvěr vzhledem k vašim příjmům, tím rizikovější bude pro vás i pro banku. Riziko, že ho nebudete řádně splácet, zkrátka roste. Banky si toto riziko zpravidla nechávají zaplatit v podobě vyššího úroku. Opomíjet byste však neměli ani riziko, které rostoucí výše hypotečního úvěru přináší vám. Pokud nebudete řádně splácet, zastavená nemovitost propadne bance, která ji následně prodá a z výtěžku vyrovnává váš dluh a zbytek vám vrátí. Ač je tedy vyšší úvěr možná rizikový pro banku, zpravidla na něm zrovna dvakrát netratí. Kdo tratí, jste naopak vy. Nemovitost se totiž ve veřejné dražbě prodá zpravidla za výrazně nižší částku, než za kterou jste ji kupovali. Sen o vlastním bydlení se tak může rychle rozplynout.
Vedle splácení hypotéky také spořte
Výši hypotéky byste tedy měli volit tak, aby příliš nenapnula váš rodinný rozpočet. Dokonce byste ji měli volit tak, že po zaplacení všech výdajů a měsíční splátky hypotéky by vám měly zůstat peníze, které byste mohli odložit stranou. Pokud si totiž během splácení naspoříte dostatečnou rezervu, nebudete se muset tolik obávat ztráty zaměstnání či jiných neočekávaných událostí. Při splácení takové hypotéky se tak budete cítit mnohem méně svázaní. Pokud budete mít navíc naspořenou dostatečnou částku, nebudete potřebovat v mnoha ohledech nevýhodné pojištění neschopnosti splácet. Díky naspořeným penězům můžete také hypotéku předčasně splatit, popřípadě v průběhu splácení přistoupit k několika mimořádným splátkám. Obojí se však vyplatí až s koncem fixace úrokové sazby hypotéky.
Čtěte i další články související s tímto tématem