Každý, kdo se ve finančních produktech trochu orientuje, ví, že hypoteční úvěr lze využít jen na omezený okruh potřeb. Ne tak americkou hypotéku. Ta lze totiž využít na cokoliv. Podívejme se, jaké jsou její největší výhody a nevýhody.
Vyšší zapůjčitelná částka a nižší úrok
Podtitulek shrnuje asi dva největší klady amerických hypoték. Jelikož je tento typ úvěru zajištěn nemovitostí může si banka dovolit klientovi půjčit zpravidla mnohem více. Klasické neúčelové úvěry často končí na hodnotách kolem 500 000 Kč. V případě hypotéky na cokoliv lze stejně jako u neúčelových úvěrů využít peníze libovolně. Banky i jiné finanční instituce však poskytují americké hypotéky i do výše nezřídka kdy přesahující 70% z hodnoty nemovitosti (hypotéky s LTV 70). Zajímavá bývá i nabízená roční úroková sazba včetně poplatků (dohromady tvořící roční procentní sazbu nákladů). Nižší riziko totiž umožňuje bankám jít s úrokovou sazbou níže.
Americká hypotéka – lehce nabyl, lehce pozbyl
Každý žadatel o hypotéku na cokoliv by si však měl uvědomit jeden opravdu zásadní fakt. Totiž že na jím vlastněné nemovitosti vznikne zástavní právo ve prospěch banky či finanční instituce, která mu hypotéku poskytne. Toto zástavní právo je zároveň zapsáno na katastru nemovitostí (přičemž zápis něco stojí) a částečně komplikuje nakládání s nemovitostí. Mnohem důležitější je však důsledek nesplácení hypotéky. V takovém případě může dlužník o nemovitost velice snadno a rychle přijít. Proto je dobré pečlivě zvážit, zda se vůbec zadlužit a zda se vydat cestou americké hypotéky.
Čtěte i další články související s tímto tématem