Hypotéky a RPSN v novém zákoně o spotřebitelském úvěru

U nového zákona o spotřebitelském úvěru ještě chvilku zůstaneme. Do světa hypotečních úvěrů totiž přináší ještě jednu zajímavou novinku. Je jí nová zákonná povinnost poskytovatelů hypoték sdělovat klientům výši roční procentní sazby nákladů úvěru ještě před uzavřením úvěrové smlouvy.

Pokud vám ušel předchozí článek, který zpracovává změny, které přináší nový zákon o spotřebitelském úvěr a které se týkají především předčasného splacení hypotéky, doporučujeme vám vrátit se k němu. V tomto článku se budeme věnovat ještě jedné zásadní změně, kterou si pro nás zákonodárci připravili. Jak jsme již avizovali v úvodu, jedná se o novou povinnost poskytovatelů hypotečních úvěrů uvádět RPSN.

Sankce pro poskytovatele, kteří RPSN neuvedou nebo jej uvedou v nižší výši

Aby zákonná povinnost měla vůbec nějaký smysl, musí pro případ jejího porušení existovat také sankce. Tak je tomu i v tomto případě. Tajit kvůli nim roční procentní sazbu nákladů, bude pro poskytovatele hypotečních úvěrů skutečně nevýhodné. Pokud totiž poskytovatel hypotéky RPSN klientovi před uzavřením smlouvy prokazatelně nesdělí, může se rozloučit s většinou peněz, které se chystal na úvěru vydělat. Sankčně se totiž bude jistina úvěru úročit pouze depozitní sazbou České národní banky v době uzavření úvěrové smlouvy, jejíž roční výše činí momentálně 0,05 %, což je prakticky nulové úročení.

O něco „lépe“ na tom bude banka nebo jiný poskytovatel, který sice uvede RPSN, ale uvede jej v nižší výši, než jinak vyplývá z úvěrové smlouvy. V takovém případě nebude moct poskytovatel klientovi naúčtovat náklady v podobě úroků a poplatků, které výši roční procentní sazby nákladů přesahují. Je tedy na bankách, aby si výši RPSN dobře spočítaly.

Co je vlastně to RPSN hypotéky?

Ačkoliv jsme o roční procentní sazbě hypotečních úvěrů již psali, jistě nebude od věci připomenout si, co se pod tímto termínem skrývá. RPSN, zjednodušeně řečeno, vypovídá o tom, jaké náklady budete s úvěrem mít v poměru k jistině. Vedle úroků se do něj započítávají i další náklady s hypotečním úvěrem spojené. Díky RPSN si tak uděláte mnohem lepší obrázek o tom, jak výhodný je ten či který úvěr. Lákavě nízká úroková sazba totiž může být mnohdy vykompenzována vyššími poplatky. Roční procentní sazba nákladů tedy umožňuje objektivnější srovnání hypoték napříč trhem.