(Komerční sdělení) Pořídit si byt či dům, nad kterým se vznáší hrozba exekuce, je noční můrou všech potenciálních zájemců o koupi nemovitosti. Je to ale vážně takový průšvih? A pokud už k tomu došlo, dá se s tím něco dělat?
Jak se nenapálit
Při výběru objektu by vás měla varovat jeho příliš nízká cena nebo velký spěch na uzavření obchodu. Je také dobré nahlédnout nejen do listu vlastnictví, ale získávat informace o nemovitosti i z jiných zdrojů. Prodávajícího si prověřte všude, kde to jen jde. Prozkoumat můžete kupříkladu Centrální evidenci exekucí vydávanou Exekutorskou komorou ČR nebo Registr nemovitostí v exekuci. Spolehlivá realitní kancelář vám nemovitost také řádně proklepne.
Když už je pohroma na světě
Zabydlujete si nový domov, když v tom zazvoní zvonek a vy nevěřícně koukáte na exekuční příkaz v rukou pošťáka? I to se stává. V takové chvíli nesmíte propadnout panice, byť cesta, která vás čeká, nepatří mezi nejpříjemnější. V takové chvíli se budete muset soudit a odvolávat. Pokud jste při koupi nespolupracovali s advokátem či realitní kanceláří, je nejvyšší čas se po nějaké pomoci poohlédnout.
Může se stát, že bude nutné nejdřív zaplatit dluh věřitelům a následně ho teprve vymáhat po prodávajícím. Může také dojít ke zrušení kupní smlouvy − vy tak sice přijdete o nemovitost a bude vás čekat vymáhání kupní ceny i odškodného, dluhu se ale vyhnete.
Nejbezpečnější cesta? Spolehlivá realitka nebo advokát!
Koupi nemovitosti je nejlepší konzultovat s realitní kanceláří či advokátem. Mají totiž přístup do všech registrů a znají způsoby, jak se exekucí vyvarovat. Vědí také, jak se proti případným nesnázím pojistit v kupní smlouvě. Neocenitelné jsou i jejich zkušenosti s dlužníky, setkávají se s nimi dnes a denně, často je tak rozpoznají během několika minut.
Toto je komerční sdělení. Provozovatel neovlivňuje jeho obsah ani není jeho autorem.
Čtěte i další články související s tímto tématem