Hypoteční úvěry nejsou jen doménou bankovních institucí, ale setkat se lze i s hypotékami nebankovními. Jaké mají výhody a jaká se s nimi naopak pojí rizika, probereme v následujících řádcích.
Nebankovní hypotéky – vyšší úrok, méně požadavků
Nebankovní společnosti se zaměřují především na méně bonitní klienty, kterým banky nepůjčí. Nejinak je tomu v případě nebankovních hypotečních úvěrů. Kdo tedy neprojde jemným sítem bankovního prescoringu, má možnost sáhnout po nebankovní hypotéce. Připravit se ovšem musí na vyšší úrokovou sazbu, než kterou by možná čekal u bankovní hypotéky. Na druhou stranu nebankovní finanční instituce nejsou tak přísné, co se týče podmínek, které musí jejich klient splnit, aby hypotéku dostal.
Rozšířené jsou nebankovní hypotéky na cokoliv
Pro nebankovní trh jsou příznačné tzv. americké hypotéky, tedy hypotéky na cokoliv. Ačkoliv je mají v nabídce i mnohé banky, je jejich podíl u nebankovek výrazně vyšší. Klient v případě nebankovní americké hypotéky nemusí dokládat, na co peníze použil. Půjčené peníze tedy není v tomto případě nutné využít na bydlení. I přesto však vlastní bydlení patří mezi nejrozumnější důvody, proč se zadlužit.
Nástrahy nebankovních hypoték
Bankovní trh je pod drobnohledem České národní banky. Jinak je tomu v případě trhu nebankovního. Je tedy na klientovi těchto finančních institucí, aby si je řádně prověřil. Najdou se totiž společnosti, jejichž hlavním cílem je sedřít klienta z kůže bez ohledu na cokoliv. Takovým společnostem je dobré se vyhnout. Jak takovou společnost poznat? Následující signály by vás měly upozornit na neserióznost dané společnosti:
- nezajímají ji mé příjmy
- nenahlíží do registru, a tedy ji nezajímají mé dluhy
- nezajímá ji, jak budu úvěr splácet
- vysoké smluvní pokuty
- vysoké poplatky za upomínky, předčasné splacení, atp.
Mnohé napoví také chování zaměstnanců. Daleko více však řekne znění smlouvy, kterou je nutné si pečlivě prostudovat. Nekupujete si totiž vysavač za pár tisícovek, ale uzavírate smlouvu o úvěru i na několik milionů korun. V takové situaci se vyplatí pečlivost. Bude-li vám ve smlouvě něco nejasné, hledejte buď zde, nebo na internetu, popřípadě se zeptejte znalejších. Rozhodně se však nenechejte uchlácholit zaměstnancem společnosti, který tvrdí, že to či ono ustanovení smlouvy není vůbec důležité.
Zkrátka a dobře buďte při uzavírání nebankovní hypotéky opatrní stejně jako v případě uzavírání klasické hypotéky a možná na opatrnosti ještě kousek přidejte. Chybné rozhodnutí vás totiž může stát střechu nad hlavou.
Čtěte i další články související s tímto tématem