Lze žádat o hypoteční úvěr na zateplení?

Rostoucí ceny energií, státní podpora, ale také lepší finanční kondice českých domácností vedou k tomu, že se spousta z Čechů pouští do rekonstrukce svého domu, jejíž součástí je zateplení objektu. Následující článek představí jednu z možností financování této investiční akce, kterou je tzv. hypotéka na zateplení.

Existuje vůbec hypotéka na zateplení?

V nabídkách bank sice zpravidla nenajdeme úvěrový produkt s tímto označením, ale k financování zateplení může posloužit i klasická hypotéka. Hypoteční úvěr lze totiž čerpat i za účelem rekonstrukce vaší nemovitosti (ČTĚTE – Podívali jsme se, na co všechno si lze vzít hypotéku). Pod tento účel se schová i rekonstrukce, jenž spočívá v zateplení domu.

Za jakých podmínek financovat zateplení pomocí hypotéky?

Uzavření smlouvy o hypotečním úvěru s cílem získat finanční prostředky na financování zateplení není krok výhodný pro každého.  Hypotéka bude zpravidla tím nejvýhodnějším řešením v případě rozsáhlejších rekonstrukcí. Pokud se chystáte pouze vyměnit stará okna za nová, patrně bude výhodnější účelový úvěr na bydlení či úvěr ze stavebního spoření. Ovšem máte-li v plánu nejen měnit okna, ale také zateplovat fasádu domu či dokonce zateplovat střechu, podlahy a stropy, a tedy plánujete prostavět řádově stovky tisíc korun, mohly by tyto okolnosti hrát ve prospěch hypotečních úvěrů.

Jaké jsou nevýhody hypotéky na zateplení?

Základním definičním znakem hypotečního úvěru je existence zástavního práva banky k nemovitosti. To je zapsáno v katastru nemovitostí a může znesnadňovat dispozice s vaší nemovitostí. Banky navíc mnohdy spojují zástavní právo též se zákazem zcizení, který vám bez souhlasu banka neumožní nemovitosti převést na třetí osobu. Při vyřizování hypotečního úvěru je též třeba počítat s podrobnějším prescoringem. V neposlední řadě je třeba stanovit cenu zastavované nemovitosti, přičemž náklady na odhad ceny jdou často za dlužníkem.