Jestliže se chystáte vaše bydlení financovat hypotečním úvěrem, jistě hledáte způsoby, jak učinit toto financování co nejlevnějším. Hledáte tedy, pokud možno, co nejlevnější hypotéku. Následující článek ukáže, jakých chyb se vyvarovat.
Úroková sazba nejlevnější hypotéky
Pokud si myslíte, že projdete nabídky bank, sepíšete si jejich inzerované úrokové sazby hypoték a podle toho si vyberete tu správnou hypotéku, jste na omylu. Vy totiž nehledáte nejlevnější hypotéku propagačních materiálů, ale nejlevnější hypotéku, kterou můžete skutečně uzavřít. V nabídkách se totiž nejčastěji setkáte, že úroková sazba hypotéky vybrané banka začíná už na XY %. To však neznamená, že takto výhodnou hypotéku nakonec dostanete. Na tuto inzerovanou sazbu totiž dosáhnou jen někteří klienti. U některých bank je to dokonce minimum klientů, a banka tak na takovou sazbu pouze láká.
Nezapomeňte na poplatky
Nízká úroková sazba však není všechno. Splácení úvěru mohou prodražit také solidně vysoké poplatky, které s jeho vedením souvisí. Než tedy podepíšete smlouvu o hypotečním úvěru, zajímejte se o jejich výši. Je-li to možné, zjistěte si RPSN vybrané hypotéky. Ač neexistuje zákonná povinnost toto číslo uvádět (ta se týká jen spotřebitelských úvěrů), lze výši RPSN mnohdy dohledat. Při výběru poplatky rozhodně zohledněte jako jedno z kritérií. Ovšem na druhou stranu se nenechejte nalákat na nulové poplatky u hypotéky, jejíž sazba je výrazně vyšší než u konkurence.
Nejlevnější hypotéka na věčné časy
Hypoteční trh je dynamický, a v čase se tedy vyvíjí. Banky volí odlišné finanční strategie a cenové politiky a tomu uzpůsobují i úrokové sazby. A jelikož se výše úrokové sazby u hypotéky během splácení vyvíjí, je třeba tento vývoj sledovat. Pokud po čase zjistíte, že vaše hypotéka už není tak výhodná a najdou se na trhu lepší hypoteční produkty, můžete s koncem fixačního období svůj hypoteční úvěr refinancovat. Jedině tak budete mít neustále nejlevnější hypotéku. Vždy si však dobře propočítejte, zda se vám tento krok vyplatí.
Jak vyplývá z předchozích řádků, říct, která hypotéka je nejlevnější není možné. Vždy záleží na konkrétním žadateli a také jeho představách o podobě hypotečního úvěru. Je tak možné, že jedna banka vyhodnotí váš úvěr jako rizikový a nabídne vám poměrně vysokou úrokovou sazbu, i když inzeruje sazby nejnižší. Naopak jiné bance se úvěr nebude zdát tolik rizikový a nabídne vám lepší úrok než banka, jejíž hypotéka vypadala na první pohled jako nejlevnější.
Čtěte i další články související s tímto tématem