V posledních letech dokola slýcháme o klesajících úrokových sazbách hypotečních úvěrů. To nejednoho přesvědčilo vzít si hypotéku, a nastoupit tak cestu za vlastním bydlením. Koupě nemovitosti na hypotéku máš však jako mince dvě strany. Tou mnohdy opomíjenou je cena nemovitostí na realitním trhu.
Nízké úrokové sazby = správný čas pro hypotéku?
Úrokové sazby hypotečních úvěrů opět prolomily dosavadní minima. Není tedy potíž získat hypotéku s úrokem pod 2 % ročně. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů poskytovaných domácnostem totiž momentálně činí pouze 2,1%. Projít samozřejmě musíte tzv. prescoringem a hodí se mít i něco našetřeno, abyste nemuseli žádat o tzv. 100% hypotéku. Důležité je přitom zmínit, že neklesají jen sazby bankami inzerované v reklamách, ale i ty reálné. Zdálo by se tak, že je ideální čas na uzavření smlouvy o hypotečním úvěru. Svědčí pro to i skutečnost, že se pokles sazeb v posledních měsících vlivem velké poptávky po hypotékách takřka zastavil. Jenže tak jednoduché to není.
Ceny nemovitostí na vzestupu
Při investici do vlastního bydlení musíte vedle úrokových sazeb úvěru na bydlení (hypotéka, úvěr ze stavebního spoření, atp.) vzít v potaz i druhou stranu mince, kterou je cena nemovitostí na realitním trhu, což jsme již naznačili v úvodu tohoto článku. Čísla z trhu s realitami však potěší spíše majitele nemovitostí a developery. V minulém roce totiž ceny nemovitostí slušně rostly, za což může do značné míry i zvýšená poptávka po nemovitostech živená právě nízkými úrokovými sazbami hypotečních úvěrů. Ceny rodinných domků tak loni vzrostly v průměru o 0,5 %, což je nárůst ještě snesitelný. Horší je to u bytů a stavebních parcel, jejichž ceny rostly v průměru o více než 6 % v případě bytů a téměř o 4,5 % v případě stavebních pozemků. Daleko nejhorší je pro zájemce o nové bydlení situace ve velkých městech. V Brně a Praze rostly ceny bytů o 6 až 10 %! V Praze přitom situaci komplikuje nedostatek nových bytů, neboť schvalování nových projektů se vleče či nejsou vůbec povolovány. Situace je tedy momentálně taková, že si sice půjčíte levněji, ale o poznání více, což může ve výsledku znamenat vyšší úrok zaplacený bance. V potaz je ovšem třeba brát i srovnání cen nemovitostí v České republice a v zemích na západ od nás. Zde jsou ceny nemovitostí výrazně vyšší. Lze přitom očekávat, že s rostoucí životní úrovní se budou i ceny u nás přibližovat cenám „západním“.
Změny legislativní
Na výši úrokových sazeb by mohla mít vliv i novela zákona o spotřebitelském úvěru, která umožní předčasné splacení hypotéky (tedy i její refinancování) za výhodnějších podmínek. Banky s ohledem na to avizují mírné zvýšení úrokových sazeb. Pokud by k němu mělo skutečně dojít, má zájemce o bydlení ve vlastním dvě možnosti. Buď raději sáhne po hypotéce s nižší úrokovou sazbou s tím, že bude s mimořádnými splátkami či refinancováním muset počkat do konce fixace (nebude-li chtít platit sankční poplatky), anebo uzavře smlouvu za nových podmínek s možná horší úrokovou sazbou, ale s daleko volnějšími podmínkami pro mimořádné splátky. Která z cest je výhodnější, nelze obecně stanovit, protože každému vyhovuje něco jiného. Při vážení, zda je právě teď ten pravý čas na hypotéku, je však dobré vzít i tuto skutečnost v potaz.
Čtěte i další články související s tímto tématem